10 زبان برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2019

10 زبان برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2019
10 زبان برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2019
یکی از مهم ترین مهارت ها در عصری که زندگی میکنیم برنامه نویسی است . امروزه کامپیوترها و فناوری های مربوط به آن تقریبا در هر صنعتی وارد شده است ، از فرودگاه ها و باند های پرواز گرفته تا سرعت سنج نصب شده روی دوچرخه ی شما .
کامپیوترها به شیوه های مختلفی زندگی انسان ها را احاطه کرده اند . میشود گفت زمان کاغذ و قلم رفت و الان بسیاری از شرکت ها ، سازمان ها ادارات دولتی و ... بدون وجود کامپیوتر و اینترنت نمیتوانند کاری از پیش ببرند . 
میشه گفت امروزه برای ذخیره سازی و فراخوانی اطلاعات حتما نیاز به کامپیوتر است . 
شغل برنامه نویسی و توسعه دهندگی به سرعت در حال رشد است و تعداد برنامه نویسان و توسعه دهندگان نیز هر روز بیشتر از قبل میشوند . 
تعداد زیادی زبان برنامه نویسی جدیدی عرضه میشود که برای گروه های مختلفی مناسب می باشند از جمله برای انواع برنامه نویس ها ( مبتدی ، متوسط ، حرفه ای ) همین طور برای پلتفرم ها و سیستم عامل های مختلفی نیز زبان های مختلفی وجود دارد ( برنامه های تحت وب ,  اپ های موبایل , بازی سازی, سیستم های توزیع شده و ...) .
 
در این مقاله قصد داریم بهترین زبان های برنامه نویسی برای سال 2019  میلادی را معرفی کنیم و آنها را تحلیل کنیم ( از نظر درآمد و آینده ) . 
1 - پایتون ( Python )

پایتون  بی شک بهترین زبان برنامه نویسی در سال 2019 می باشد . این زبان بصورت گسترده بعنوان اولین زبان برنامه نویسی برای یادگیری انتخاب شده است . پایتون یک زبان سریع و راحت برای توسعه ی برنامه های تحت وب میباشد . سایت های بزرگی مثل  YouTube, Instagram, Pinterest, SurveyMonkey از پایتون استفاده میکنند . 
پایتون دارای کتابخانه های عالی و زیادی می باشد و جامعه ی زیادی از برنامه نویسان را داراست . 
پایتون زبانی عالی برای افرادی هست که تازه میخواهند شروع کنند و همچنین به دنبال درآمد خوبی از برنامه نویسی هستند . 
بسیاری از استارتاپ ها زبان پایتون را بعنوان تکنولوژی مورد استفاده ی خود ، انتخاب میکنند . این یک فرصت عالی شغلی برای برنامه نویسان پایتون محسوب میشود 
در زیر یک کد کوتاه برای نمایش عبارت Hello world با پایتون را مشاهده میکنید : 
print “Hello World!"
بله ! همانطور که میبینید پایتون خیلی ساده و راحت است  .
 
سطح آسانی برای یادگیری :بسیار آسان ، نمره ی 5 از 5 
سطح شغلی و درآمد: عالی نمره ی 5 از 5 .
 
2 - جاوا ( Java )

 جاوا  یکی از زبان های برنامه نویسی محبوب دیگر است که توسط سازمان های بزرگ مورد استفاده قرار گرفته است و سابقه بالاتری دارد تقریبا میشود گفت ده هاست که باقی مانده است . جاوا بصورت گسترده برای توسعه ی برنامه های تحت وب سازمانی مورد استفاده قرار میگیرد . 
جاوا از پایداری بسیار بالایی برخوردار است که بسیاری از شرکت ها که این زبان را استفاده میکنند این مورد را تائید کرده اند . 
اگر به دنبال کار کردن در سازمان های بزرگ هستید جاوا زبانی است که حتما باید یاد بگیرید . 
جاوا بصورت گسترده برای توسعه ی اپلیکیشن های اندرویدی نیز به کار می رود و همانطور که میدانید امروزه بیلیون ها دستگاه اندرویدی مورد استفاده قرار میگیرد و این برای هر کسب و کاری مهم است که اپ های اندرویدی خود را داشته باشد . 
این یک فرصت فوق العاده ی کسب و کار برای کسانی هست که جاوا را بلد هستند و گوگل پشتیبان رسمی این زبان برای توسعه ی اندروید است و محیط یکپارچه و عالی به نام Android Studio برای آن ساخته است .
 
سطح آسانی برای یادگیری : آسان تا متوسط نمره ی 4 از 5 
سطح شغلی و درآمد : خوب ! نمره ی 4.5 از 5 
 
3 - سی و سی پلاس پلاس  ( C/C++ )

C/C++ مثل نان و کره ی  برنامه نویسی هستند .  بسیاری از سیستم های سطح پائین مثل سیستم عامل ها ، فایل های سیستمی و ... با سی و سی پلاس پلاس نوشته میشوند . 
اگر دوست دارید یک برنامه نویس سیستمی باشید زبان های سی و سی پلاس پلاس بهترین گزینه ها هستند .
به دلیل اینکه زبان سی پلاس پلاس بسیار سریع و پایدار است بسیاری از برنامه های رقابتی در بازار ، این زبان را انتخاب میکنند . سی پلاس پلاس همچنین چیزی به نام STL  دارد که مخفف Standard Template Library میباشد 
STL مثل استخری از کتابخانه های آماده برای انواع ساختار داده ای ، عملیات محاسباتی و الگوریتم ها میباشد . 
پشتیبانی از کتابخانه ها و سرعت بالای این زبان را محبوب کرده است . 
 
سطح آسانی برای یادگیری : متوسط نمره ی 3 از 5 
سطح شغلی و درآمد : متوسط نمره ی 3.5 از 5 
 
4 - جاوا اسکریپت ( JavaScript )

جاوا اسکریپت  زبان برنامه نویسی فرانت اند ( رابط کاربری ) است . جاوا اسکریپت بصوت گسترده برای ساخت برنامه های فرانت اند کاربرد دارد . برای مثال وقتی در یک وب سایت روی یک دکمه کلیک میکنید و یک صفحه ی پاپ آپ نمایش داده میشود این عملیات با جاوا اسکریپت پیاده سازی شده است . 
امروزه بساری از سازمان ها و استارتاپ ها از NodeJS که یک محیط اجرائی سمت سرور برای زبان جاوا اسکریپت است استفاده میکنند . 
Node.js این اجازه را به شما میدهد که از جاوا اسکریپت بعنوان یک زبان اسکریپتی سمت سرور استفاده کنید و همانند پایتون و پی اچ پی سایت های داینامیک سمت سرور تولید کنید که در سمت سرور اجرا و نتیجه ی آن به مرورگر ارسال شود. 
از امروز شما میتوانید جاوا اسکریپت را بعنوان یک زبان هم برای سمت کلاینت ( کاربر ) در نظر بگیرید هم سمت سرور . 
اگر یک برنامه نویس وب ، یک برنامه نویس فرانت اند ، یک برنامه نویس موبایل یا یک بازی ساز هستید حتما باید جاوا اسکریپت را یاد بگیرید چون در همه ی اینها مورد استفاده قرار میگیرد . 
 
سطح آسانی برای یادگیری : آسان است نمره ی 4.5 از 5 
سطح شغلی و درآمد : بسیار خوب ، نمره ی 5 از 5 
 
5 - زبان برنامه نویسی گو ( Go Language )

زبان برنامه نویسی Go که بعنوان Golang هم شناخته میشود یک زبان برنامه نویسی است که توسط گوگل گسترش داده شده است . 
Go بصورت عالی از چند نخی پشتیبانی می کند بنابراین این زبان توسط بسیاری از شرکت ها که به سیستم های توزیع شده متکی هستند ، استفاده میشود .
زبان Go بصورت گسترده ای توسط استارتاپ ها در سیلیکون ولی مورد استفاده قرار میگیرد ، با این حال توسط شرکت ها و استارتاپ های هندی هم مورد استقبال قرار گرفته است . 
افرادی که دوست دارند به استارتاپ های مدل سیلیکون ولی بپویندند یا در سیستم های هسته ای متخصص شوند باید Golang را یاد بگیرند . 
 
سطح آسانی برای یادگیری : متوسط نمره ی 3 از 5  
سطح شغلی و درآمد : متوسط نمره ی 2.5 از 5 
 
6 - زبان R 

زبان برنامه نویسی R  یک زبان برنامه نویسی است که بصورت گسترده ای در زمینه ی آنالیز داده ها و یادگیری ماشین ها دارد . زبان R دارای فریمورک عالی که براساس کتابخانه های مختلفی است ، میباشد که برای توسعه ی الگوریتم های یادگیری ماشین مفید میباشد .
زبان R همچنین در محاسبات آماری عمومی مورد استفاده قرار میگیرد . زبان R توسط بسیاری شرکت ها مورد قبول واقع شده است . 
پس اگر شما قصد دارید به تیم آنالیز داده ای در یک سازمان یا شرکت بپوندید زبان R را یاد بگیرید .
 
سطح آسانی برای یادگیری : متوسط نمره ی 3 از 5
سطح شغلی و درآمد : خوب نمره ی 4 از 5 
 
7 - زبان سوئیفت ( Swift )

زبان Swift یک زبان برنامه نویسی باری توسعه ی برنامه های سیستم عامل IOS  اپل میباشد . دستگاه های مبتنی بر IOS بطور فزاینده ای محبوب هستند . 
آیفون های اپل ، یکی از دستگاه هایی میباشد که سهم بزرگی از بازار را به خودش اختصاص داده و رقیب سرسخت سیستم عامل Android به حساب می آید . 
اگر قصد دارید برنامه نویس سیستم عامل IOS  و محصولات اپل باشید زبان Swift را فرابگیرید  .
 
سطح آسانی برای یادگیری : متوسط متمایل به آسان نمره ی 3.5 از 5 
سطح شغلی و درآمد : خوب نمره ی 4 از 5 
 
8 زبان پی اچ پی ( PHP )

پی اچ پی ( PHP ) محبوبترین زبان برنامه نویسی اسکریپت نویسی سمت سرور است . 80% از وب سایت های دنیا با این زبان اجرا میشوند . php سابقه ی طولانی دارد ولی هنوز هم که هنوز است بازار کار طراحی وب و برنامه نویسی به برنامه نویسان php نیازمند است . 
اگر به توسعه ی وب علاقه دارید یا میخواهید استخدام شوید پی اچ پی را حتما یاد بگیرید . 
سطح آسانی برای یادگیری : آسان نمره ی 4.5 از 5 
سطح شغلی و درآمد : بسیار خوب نمره ی 4.5 از 5 
 
 9 - زبان سی شارپ ( C# )

سی شارپ ( C# ) یک زبان همه منظوره است که توسط مایکروسافت ساخته شده است . سی شارپ برای ساخت برنامه های موبایل هایی که ویندوز فون دارند مورد استفاده قرار میگیرید . همچنین برای طراحی وب ، بازی سازی با محیط یونیتی ، ساخت برنامه های ویندوزی و ... از این زبان استفاده میشود . 
 
سطح آسانی برای یادگیری : متوسط نمره ی 3.5 از 5 
سطح شغلی و درآمد : متوسط نمره ی 2.5 از 5 
 
10 - متلب ( MATLAB )

MATLAB یک ابزار تجزیه و  تحلیل آماری است که در صنایع مختلف برای تحلیل داده ها مورد استفاده قرار میگیرد . 
متلب بصورت گسترده ای در بینایی کامپیوتری و سیستم های پردازش تصاویر مورد استفاده قرار میگیرد . 
 
سطح آسانی برای یادگیری : متوسط نمره ی 3 از 5 
سطح شغلی و درآمد : خوب نمره ی 4 از 5 
 
جمع بندی : 
•پایتون و جاوا اسکریپت در بازار استارتاپ ها داغ هستند و از فریمورک Node.js زبان جاوا اسکریپت و فریمورک Django و Flask زبان پایتون بصورت گسترده برای تکنولوژی سمت سرور یا بک اند مورد استفاده قرار میگیرد . از آنجایی که دو زبان جاوا اسکریپت و پایتون بسیار راحت هستند برای افرادی که میخواهند تازه شروع کنند توصیه میشود . علاوه بر این ، هر دو زبان دارای بازار کار خوب هستند و نیاز بازار کار برنامه نویسی به این دو زبان شدید است . 
•جاوا و پی اچ پی در دنیای شرکت ها داغ هستند بسیاری از شرکت از فریمورک  Spring  زبان جاوا و بسیاری دیگر از فریمورک Codeigniter  یا Laravel زبان پی اچ پی استفاده میکنند . 
•R و MATLAB هم برای دنیای تحلیل ها خوب هستند و اگر شما علاقه مند به دنیای آنالیز داده ها و انواع تحلیل های آماری هستید این دو ابزار را یاد بگیرید . 
•C/C++ و Golang هم برای سیستم های با تاخیر کم و سیستم های مقیاس پذیر خوب هستند .